Lepidoptera (Moths and butterflies)
Select group
- Lepidoptera
Moths and butterflies
Amphipyra pyramidea (Copper Underwing) Øyvind Stickler (2022-08-13)
Eupithecia linariata (Toadflax Pug) Øyvind Stickler (2022-08-13)
Idaea biselata (Small Fan-footed Wave) Øyvind Stickler (2022-08-13)
Carcina quercana (Long-horned Flat-body) Øyvind Stickler (2022-08-13)
Apamea crenata (Clouded-bordered Brindle) Øyvind Stickler (2022-08-13)
Notocelia incarnatana (Chalk Rose Bell) Øyvind Stickler (2022-08-13)
Notocelia incarnatana (Chalk Rose Bell) Øyvind Stickler (2022-08-13)
Aethes smeathmanniana (Yarrow Conch) Øyvind Stickler (2022-08-13)
Aethes smeathmanniana (Yarrow Conch) Øyvind Stickler (2022-08-13)
Eupithecia centaureata (Lime-speck Pug) Øyvind Stickler (2022-08-13)
Herminia tarsipennalis (The Fan-foot) Øyvind Stickler (2022-08-13)
Patania ruralis (Mother of Pearl) Øyvind Stickler (2022-08-13)
Polyommatus icarus (Common Blue) Malin (2022-08-13)
Eudonia truncicolella (Ground-moss Grey) John Skartveit (2022-08-13)
Eudonia truncicolella (Ground-moss Grey) John Skartveit (2022-08-13)
Hypenodes humidalis (Marsh Oblique-barred) John Skartveit (2022-08-13)
Idaea biselata (Small Fan-footed Wave) John Skartveit (2022-08-13)
Agonopterix propinquella (Black-spot Flat-body) John Skartveit (2022-08-13)
Udea prunalis (Dusky Pearl) John Skartveit (2022-08-13)
Diarsia dahlii (Barred Chestnut) John Skartveit (2022-08-13)
Diarsia brunnea (Purple Clay) John Skartveit (2022-08-13)
Noctuidae indet. (Owlet moths) John Skartveit (2022-08-11)
Apamea monoglypha (Dark Arches) John Skartveit (2022-08-11)
Eupithecia pusillata (Juniper Pug) John Skartveit (2022-08-11)
Dendrolimus pini (Pine Lappet) John Skartveit (2022-08-11)
Xestia c-nigrum (Setaceous Hebrew Character) John Skartveit (2022-08-11)
Mesapamea sp. John Skartveit (2022-08-11)
Cossus cossus (Goat Moth) Dag Øivind Ingierd (2022-08-11)
Apamea scolopacina (Slender Brindle) John Skartveit (2022-08-10)
Ecliptopera silaceata (Small Phoenix) John Skartveit (2022-08-10)
Dysstroma truncata (Common Marbled Carpet) John Skartveit (2022-08-10)
Yponomeuta evonymella (Bird-cherry Ermine) John Skartveit (2022-08-10)
Pandemis cerasana (Barred Fruit-tree Tortrix) John Skartveit (2022-08-10)
Noctua comes (Lesser Yellow Underwing) John Skartveit (2022-08-10)
Euxoa nigricans (Garden Dart) John Skartveit (2022-08-10)
Apamea scolopacina (Slender Brindle) John Skartveit (2022-08-09)
Rhodometra sacraria (The Vestal) John Skartveit (2022-08-09)
Eudonia truncicolella (Ground-moss Grey) John Skartveit (2022-08-09)
Eudonia truncicolella (Ground-moss Grey) John Skartveit (2022-08-09)
Coenonympha pamphilus (Small Heath) Øyvind Stickler (2022-08-08)
Eupithecia pusillata (Juniper Pug) John Skartveit (2022-08-08)
Xanthorhoe designata (Flame Carpet) John Skartveit (2022-08-08)
Xestia baja (Dotted Clay) John Skartveit (2022-08-08)
Apamea monoglypha (Dark Arches) Peter Forseth (2022-08-08)
Oligia latruncula (Tawny Marbled Minor) Peter Forseth (2022-08-08)
Polyommatus icarus (Common Blue) Lucy Birgitte Liahjell (2022-06-14)
Polyommatus icarus (Common Blue) Lucy Birgitte Liahjell (2022-06-14)
Gonepteryx rhamni (Brimstone) Lucy Birgitte Liahjell (2022-06-13)