Noctuidae (Owlet moths)
Epipsilia grisescens Nils Rogn (2023-09-03)
Rhizedra lutosa (Large Wainscot) Nils Rogn (2023-08-29)
Rhizedra lutosa (Large Wainscot) Nils Rogn (2023-08-29)
Mniotype satura Nils Rogn (2023-09-25)
Helicoverpa armigera (Scarce Bordered Straw) Eivind Nielsen (2023-09-27)
Phlogophora meticulosa (Angle Shades) Eivind Nielsen (2023-09-27)
Agrotis ipsilon (Dark Sword-grass) Leiv Tommas Haugen (2023-09-23)
Axylia putris (Flame) Nils Rogn (2023-07-05)
Hoplodrina blanda (The Rustic) Nils Rogn (2023-07-05)
Leucania comma (Shoulder-striped Wainscot) Nils Rogn (2023-06-27)
Lithophane socia (Pale Pinion) Nils Rogn (2023-06-04)
Antitype chi (Grey Chi) Turid og Jarle Bakken (2023-09-20)
Allophyes oxyacanthae (Green-brindled Crescent) Turid og Jarle Bakken (2023-09-19)
Dasypolia templi (Brindled Ochre) Svein Sellevold Bekkum (2023-09-15)
Hydraecia micacea (Rosy Rustic) Turid og Jarle Bakken (2023-09-09)
Xanthia togata (Pink-barred Sallow) Turid og Jarle Bakken (2023-09-08)
Autographa gamma (Silver Y) Turid og Jarle Bakken (2023-09-08)
Denticucullus pygmina (Small Wainscot) Turid og Jarle Bakken (2023-09-08)
Ceramica pisi (Broom Moth) Leiv Tommas Haugen (2023-09-12)
Agrochola circellaris (The Brick) Svein Sellevold Bekkum (2023-09-06)
Celaena haworthii (Haworth's Minor) Svein Sellevold Bekkum (2023-09-03)
Celaena haworthii (Haworth's Minor) John Stenersen (2023-09-02)
Hydraecia micacea (Rosy Rustic) John Stenersen (2023-09-02)
Lacanobia contigua (Beautiful Brocade) Peter Forseth (2023-09-01)
Amphipoea sp. Turid og Jarle Bakken (2023-08-30)
Diarsia mendica (Ingrailed Clay) John Stenersen (2023-08-29)
Xanthia icteritia (The Sallow) John Stenersen (2023-08-29)
Celaena haworthii (Haworth's Minor) John Stenersen (2023-08-29)
Celaena haworthii (Haworth's Minor) Svein Sellevold Bekkum (2023-08-29)
Diarsia dahlii (Barred Chestnut) Turid og Jarle Bakken (2023-08-27)
Mesapamea sp. Turid og Jarle Bakken (2023-08-27)
Noctua fimbriata (Broad-bordered Yellow Underwing) Peter Forseth (2023-08-27)
Acronicta megacephala (Poplar Grey) Leiv Tommas Haugen (2023-08-27)
Brachylomia viminalis (Minor Shoulder-knot) Svein Sellevold Bekkum (2023-08-27)
Dasypolia templi (Brindled Ochre) Svein Sellevold Bekkum (2023-08-27)
Xanthia icteritia (The Sallow) Svein Sellevold Bekkum (2023-08-27)
Xanthia icteritia (The Sallow) Svein Sellevold Bekkum (2023-08-27)
Mythimna pallens (Common Wainscot) John Stenersen (2023-08-25)
Noctua comes (Lesser Yellow Underwing) John Stenersen (2023-08-25)
Noctua janthe (Lesser Broad-bordered Yellow) John Stenersen (2023-08-25)
Eugnorisma glareosa (Autumnal Rustic) John Stenersen (2023-08-25)
Antitype chi (Grey Chi) John Stenersen (2023-08-25)
Noctua orbona (Lunar Yellow Underwing) John Stenersen (2023-08-25)
Autographa gamma (Silver Y) Svein Sellevold Bekkum (2023-08-25)
Celaena haworthii (Haworth's Minor) Svein Sellevold Bekkum (2023-08-24)
Celaena haworthii (Haworth's Minor) Svein Sellevold Bekkum (2023-08-24)
Noctua pronuba (Large Yellow Underwing) Stein Edward James Grønning (2023-08-22)
Amphipoea sp. Stein Edward James Grønning (2023-08-22)