Noctuidae (Owlet moths)
Heliothis peltigera (Bordered Straw) Leiv Tommas Haugen (2006-09-25)
Mythimna vitellina (The Delicate) Leiv Tommas Haugen (2006-09-26)
Xylena vetusta (Red Sword-grass) Egil Frantzen (2008-09-28)
Griposia aprilina (Merveille du Jour) Egil Frantzen (2008-09-15)
Allophyes oxyacanthae (Green-brindled Crescent) Egil Frantzen (2008-09-15)
Agrochola circellaris (The Brick) Egil Frantzen (2008-09-06)
Phlogophora meticulosa (Angle Shades) Egil Frantzen (2008-09-06)
Xestia c-nigrum (Setaceous Hebrew Character) Egil Frantzen (2008-09-06)
Agrotis ipsilon (Dark Sword-grass) Egil Frantzen (2008-09-06)
Agrochola lota (Red-line Quaker) Egil Frantzen (2008-09-06)
Hydraecia micacea (Rosy Rustic) Egil Frantzen (2008-09-07)
Amphipoea sp. Egil Frantzen (2008-09-07)
Allophyes oxyacanthae (Green-brindled Crescent) Rune Voie (2008-09-23)
Dryobotodes eremita (Brindled Green) Kjell Tore Vogsland (2008-09-12)
Eupsilia transversa (The Satellite) Kjell Tore Vogsland (2008-09-10)
Euxoa recussa Kjell Tore Vogsland (2008-09-05)
Lithophane consocia (Softly's Shoulder-knot) Kjell Tore Vogsland (2008-09-24)
Lithophane furcifera (The Conformist) Kjell Tore Vogsland (2008-09-21)
Allophyes oxyacanthae (Green-brindled Crescent) Michael Fredriksen (2008-09-29)
Dryobotodes eremita (Brindled Green) John Grønning (2008-09-26)
Allophyes oxyacanthae (Green-brindled Crescent) Bjarne Andersen (2008-09-21)
Denticucullus pygmina (Small Wainscot) Olav Krogsæter (2008-09-26)
Agrochola circellaris (The Brick) Svein Bekkum (2008-09-26)
Crypsedra gemmea (Cameo) (2008-09-26)
Hydraecia micacea (Rosy Rustic) Svein Bekkum (2008-09-26)
Apamea monoglypha (Dark Arches) Svein Bekkum (2008-09-26)
Autographa gamma (Silver Y) Svein Bekkum (2008-09-26)
Parastichtis suspecta (The Suspected) Svein Bekkum (2008-09-26)
Lithophane furcifera (The Conformist) John Grønning (2008-09-08)
Conistra vaccinii (The Chestnut) Michael Fredriksen (2008-09-26)
Denticucullus pygmina (Small Wainscot) Michael Fredriksen (2008-09-26)
Lithophane consocia (Softly's Shoulder-knot) Svein Bekkum (2008-09-25)
Caradrina clavipalpis (Pale Mottled Willow) Michael Fredriksen (2008-09-24)
Antitype chi (Grey Chi) Michael Fredriksen (2008-09-24)
Conistra vaccinii (The Chestnut) John Grønning (2008-09-23)
Agrochola lota (Red-line Quaker) John Grønning (2008-09-23)
Aporophyla nigra (Black Rustic) John Grønning (2008-09-23)
Griposia aprilina (Merveille du Jour) John Grønning (2008-09-23)
Caradrina clavipalpis (Pale Mottled Willow) Olav Krogsæter (2008-09-24)
Agrochola helvola (Flounced Chestnut) Olav Krogsæter (2008-09-24)
Amphipoea sp. Olav Krogsæter (2008-09-24)
Allophyes oxyacanthae (Green-brindled Crescent) Olav Krogsæter (2008-09-23)
Agrochola helvola (Flounced Chestnut) Olav Krogsæter (2008-09-22)
Hydraecia micacea (Rosy Rustic) Dag O. Bollingmo (2008-09-20)
Lithophane consocia (Softly's Shoulder-knot) Trond Einar Brobakk (2008-09-19)
Hydraecia micacea (Rosy Rustic) Trond Einar Brobakk (2008-09-19)
Agrochola helvola (Flounced Chestnut) Trond Einar Brobakk (2008-09-19)
Autographa gamma (Silver Y) Trond Einar Brobakk (2008-09-19)
Xylena solidaginis (Golden-rod Brindle) Trond Einar Brobakk (2008-09-19)
Allophyes oxyacanthae (Green-brindled Crescent) Olav Krogsæter (2008-09-21)
Hydraecia micacea (Rosy Rustic) Olav Krogsæter (2008-09-20)
Hydraecia micacea (Rosy Rustic) Pål Mølnvik (2008-09-19)
Gortyna flavago (Frosted Orange) Alf Tore Mjøs (2008-09-01)
Xestia baja (Dotted Clay) Alf Tore Mjøs
Xylena vetusta (Red Sword-grass) Alf Tore Mjøs (2008-09-08)
Agrotis segetum (Turnip Moth) Alf Tore Mjøs (2008-09-09)
Noctua pronuba (Large Yellow Underwing) Svein Bekkum (2008-09-10)
Brachylomia viminalis (Minor Shoulder-knot) Svein Bekkum (2008-09-10)
Agrochola circellaris (The Brick) Svein Bekkum (2008-09-10)
Agrochola litura (Brown-spot Pinion) Svein Bekkum (2008-09-10)
Autographa gamma (Silver Y) Svein Bekkum (2008-09-10)
Crypsedra gemmea (Cameo) Svein Bekkum (2008-09-10)
Dasypolia templi (Brindled Ochre) Svein Bekkum (2008-09-10)
Enargia paleacea (Angle-striped Sallow) Svein Bekkum (2008-09-10)
Eurois occulta (Great Brocade) Svein Bekkum (2008-09-10)
Euxoa recussa Svein Bekkum (2008-09-10)
Xylena solidaginis (Golden-rod Brindle) Svein Bekkum (2008-09-10)
Parastichtis suspecta (The Suspected) Svein Bekkum (2008-09-10)
Autographa gamma (Silver Y) Trond S. Gimre (2008-09-07)
Noctua comes (Lesser Yellow Underwing) Michael Fredriksen (2008-09-09)
Agrochola helvola (Flounced Chestnut) Michael Fredriksen (2008-09-09)
Agrochola lota (Red-line Quaker) Michael Fredriksen (2008-09-09)
Brachylomia viminalis (Minor Shoulder-knot) Dag O. Bollingmo (2008-09-06)
Xanthia togata (Pink-barred Sallow) Dag O. Bollingmo (2008-09-06)
Xylena solidaginis (Golden-rod Brindle) Dag O. Bollingmo (2008-09-06)
Agrochola lota (Red-line Quaker) Frode Falkenberg (2008-09-07)
Denticucullus pygmina (Small Wainscot) Olav Krogsæter (2008-09-07)
Crypsedra gemmea (Cameo) Olav Krogsæter (2008-09-07)
Hydraecia micacea (Rosy Rustic) Olav Krogsæter (2008-09-07)
Aporophyla nigra (Black Rustic) Olav Krogsæter (2008-09-07)
Amphipoea sp. Olav Krogsæter (2008-09-07)
Noctua pronuba (Large Yellow Underwing) Olav Krogsæter (2008-09-07)
Standfussiana lucernea (Northern Rustic) Leiv Tommas Haugen (2008-09-07)
Allophyes oxyacanthae (Green-brindled Crescent) Trond S. Gimre (2008-09-05)
Denticucullus pygmina (Small Wainscot) Olav Krogsæter (2008-09-06)
Xanthia togata (Pink-barred Sallow) Olav Krogsæter (2008-09-06)
Hydraecia micacea (Rosy Rustic) Olav Krogsæter (2008-09-06)
Amphipoea sp. Olav Krogsæter (2008-09-06)
Agrochola helvola (Flounced Chestnut) Frode Falkenberg (2008-09-06)
Agrochola lota (Red-line Quaker) Michael Fredriksen (2008-09-05)
Denticucullus pygmina (Small Wainscot) Michael Fredriksen (2008-09-05)
Denticucullus pygmina (Small Wainscot) Michael Fredriksen (2008-09-03)
Agrochola circellaris (The Brick) Svein Bekkum (2008-09-04)
Autographa gamma (Silver Y) Svein Bekkum (2008-09-04)
Allophyes oxyacanthae (Green-brindled Crescent) Trond S. Gimre (2008-09-03)
Agrochola helvola (Flounced Chestnut) Trond S. Gimre (2008-09-03)