Noctuidae (Owlet moths)
Xestia c-nigrum (Setaceous Hebrew Character) Øyvind Stickler (2010-09-10)
Agrochola macilenta (Yellow-line Quaker) Øyvind Stickler (2010-09-10)
Allophyes oxyacanthae (Green-brindled Crescent) Øyvind Stickler (2010-09-10)
Amphipyra pyramidea (Copper Underwing) Øyvind Stickler (2010-09-10)
Xanthia togata (Pink-barred Sallow) Øyvind Stickler (2010-09-10)
Agrochola helvola (Flounced Chestnut) Øyvind Stickler (2010-09-10)
Xanthia togata (Pink-barred Sallow) Øyvind Stickler (2010-09-10)
Conistra vaccinii (The Chestnut) Øyvind Stickler (2010-09-10)
Autographa gamma (Silver Y) Øyvind Stickler (2010-09-10)
Mniotype satura Øyvind Stickler (2010-09-10)
Agrochola helvola (Flounced Chestnut) Øyvind Stickler (2010-09-09)
Autographa gamma (Silver Y) Øyvind Stickler (2010-09-09)
Dryobotodes eremita (Brindled Green) Øyvind Stickler (2010-09-09)
Mniotype satura Øyvind Stickler (2010-09-09)
Dryobotodes eremita (Brindled Green) Øyvind Stickler (2010-09-09)
Ochropleura plecta (Flame Shoulder) Øyvind Stickler (2010-08-28)
Amphipyra pyramidea (Copper Underwing) Øyvind Stickler (2010-08-27)
Mniotype satura Øyvind Stickler (2010-08-27)
Crypsedra gemmea (Cameo) Øyvind Stickler (2010-08-27)
Autographa gamma (Silver Y) Øyvind Stickler (2010-08-27)
Autographa gamma (Silver Y) Øyvind Stickler (2010-08-26)
Anarta trifolii (The Nutmeg) Øyvind Stickler (2010-08-13)
Eugnorisma glareosa (Autumnal Rustic) Frode Falkenberg (2010-08-21)
Autographa jota (Plain Golden Y) Frode Falkenberg (2010-08-04)
Plusia festucae (Gold Spot) Frode Falkenberg (2010-08-04)
Ipimorpha subtusa Nils Rogn (2010-08-22)
Agrotis clavis (Heart and Club) Nils Rogn (2010-07-20)
Caradrina clavipalpis (Pale Mottled Willow) Kjell Tore Vogsland (2010-07-23)
Crypsedra gemmea (Cameo) Ivar Stormo (2010-08-14)
Noctua pronuba (Large Yellow Underwing) Ivar Stormo (2010-07-22)
Ipimorpha subtusa Alf Tore Mjøs (2010-08-08)
Cosmia trapezina (The Dun-bar) Alf Tore Mjøs (2010-08-07)
Euxoa nigricans (Garden Dart) Alf Tore Mjøs (2010-08-07)
Mythimna ferrago (The Clay) Alf Tore Mjøs (2010-08-06)
Euxoa cursoria (Coast Dart) Alf Tore Mjøs (2010-08-05)
Noctua fimbriata (Broad-bordered Yellow Underwing) Alf Tore Mjøs (2010-08-05)
Mythimna pallens (Common Wainscot) Alf Tore Mjøs (2010-08-04)
Anarta trifolii (The Nutmeg) Alf Tore Mjøs (2010-07-28)
Euxoa tritici (White-line Dart) Alf Tore Mjøs (2010-07-28)
Hoplodrina octogenaria (The Uncertain) Alf Tore Mjøs (2010-07-28)
Noctua fimbriata (Broad-bordered Yellow Underwing) Alf Tore Mjøs (2010-07-28)
Antitype chi (Grey Chi) Alf Tore Mjøs (2010-09-07)
Noctua fimbriata (Broad-bordered Yellow Underwing) Dag Øivind Ingierd (2010-08-23)
Apamea monoglypha (Dark Arches) Frode Falkenberg (2010-07-19)
Apamea schildei Frode Falkenberg (2010-07-18)
Ceramica pisi (Broom Moth) Frode Falkenberg (2010-07-17)
Amphipoea fucosa (Saltern Ear) Roger Oseid (2010-08-19)
Dasypolia templi (Brindled Ochre) Roger Oseid (2010-09-20)
Cosmia trapezina (The Dun-bar) Roger Oseid (2010-08-20)
Agrochola helvola (Flounced Chestnut) Roger Oseid (2010-09-08)
Lithophane consocia (Softly's Shoulder-knot) Roger Oseid (2010-09-08)
Cerapteryx graminis (Antler Moth) Roger Oseid (2010-08-21)
Autographa gamma (Silver Y) Roger Oseid (2010-09-11)
Ipimorpha subtusa Roger Oseid (2010-09-11)
Eupsilia transversa (The Satellite) Roger Oseid (2010-10-03)
Orthosia gothica (Hebrew Character) Roger Oseid (2010-04-24)
Hydraecia micacea (Rosy Rustic) Roger Oseid (2010-08-18)
Ceramica pisi (Broom Moth) Odd Johan Berland (2010-08-26)
Lacanobia oleracea (Bright-line Brown-eye) Frode Falkenberg (2010-07-02)
Mythimna impura (Smoky Wainscot) Frode Falkenberg (2010-07-02)
Deltote pygarga (Marbled White Spot) Frode Falkenberg (2010-07-02)
Caradrina morpheus (Mottled Rustic) Frode Falkenberg (2010-07-02)
Diachrysia chrysitis (Burnished Brass) Frode Falkenberg (2010-07-02)
Autographa jota (Plain Golden Y) Frode Falkenberg (2010-07-02)
Mythimna impura (Smoky Wainscot) Frode Falkenberg (2010-07-02)
Xestia triangulum (Double Square-spot) Frode Falkenberg (2010-07-02)
Lateroligia ophiogramma (Double Lobed) Rune Voie (2010-07-30)
Lithophane furcifera (The Conformist) Even Mjaaland (2010-04-12)
Cucullia umbratica (The Shark) Even Mjaaland (2010-07-11)
Anarta trifolii (The Nutmeg) Even Mjaaland (2010-08-13)
Noctua interjecta (Least Yellow Underwing) Even Mjaaland (2010-08-13)
Euxoa cursoria (Coast Dart) Even Mjaaland (2010-08-13)
Mesoligia furuncula (Cloaked Minor) Even Mjaaland (2010-08-13)
Euxoa tritici (White-line Dart) Even Mjaaland (2010-08-13)
Xestia alpicola (Northern Dart) Frode Falkenberg (2010-08-11)
Diarsia mendica (Ingrailed Clay) Frode Falkenberg (2010-08-11)
Apamea schildei Frode Falkenberg (2010-08-11)
Cerapteryx graminis (Antler Moth) Frode Falkenberg (2010-08-11)
Agrotsi fatidica Frode Falkenberg (2010-08-11)
Noctua pronuba (Large Yellow Underwing) Odd Johan Berland (2010-08-23)
Autographa gamma (Silver Y) Odd Johan Berland (2010-07-24)
Autographa gamma (Silver Y) Odd Johan Berland (2010-09-26)
Xylena vetusta (Red Sword-grass) Lucy Birgitte Liahjell (2010-10-07)
Dypterygia scabriuscula (Bird's Wing) Frode Falkenberg (2010-07-01)
Autographa jota (Plain Golden Y) Frode Falkenberg (2010-07-01)
Panthea coenobita Frode Falkenberg (2010-07-01)
Acronicta psi (Grey Dagger) Frode Falkenberg (2010-07-01)
Apamea remissa (Dusky Brocade) Kjell Tore Vogsland (2010-07-27)
Amphipyra pyramidea (Copper Underwing) Andreas Meyer Winnem (2010-08-04)
Phlogophora meticulosa (Angle Shades) Olav Krogsæter (2010-11-05)
Euxoa tritici (White-line Dart) Kjell Tore Vogsland (2010-08-15)
Apamea monoglypha (Dark Arches) Even Mjaaland (2010-10-08)
Agrochola lota (Red-line Quaker) Even Mjaaland (2010-10-08)
Agrochola circellaris (The Brick) Even Mjaaland (2010-10-08)
Agrochola macilenta (Yellow-line Quaker) Even Mjaaland (2010-10-08)
Rhizedra lutosa (Large Wainscot) Even Mjaaland (2010-10-08)